האוניברסיטאות הטובות בפולין – מדריך לסטודנט המתלבט

Israel-Poland Team

אוגוסט 26, 2020

האוניברסיטאות הטובות בפולין תמונת נושא

מערכת החינוך בפולין עברה תהפוכות רבות בשנים האחרונות ובראש ובראשונה אנו רואים שינויים מרחיקים לכת במערכת האוניברסיטאית, שינויים שבתורם הביאו לכך כי קרנה של פולין בקרב סטודנטים בין לאומיים הולכת וגוברת משנה לשנה. הממשל הפולני משקיע בכל שנה יותר כספים במודרניזציה של מערכת החינוך ובניגוד לנהוג באוניברסיטאות ברחבי אירופה, אוניברסיטאות בפולין נוהגות להיות ממוקדות סביב נושאים ספציפיים ולא לבצע מחקרים בקשת רחבה של תחומים.

מכיוון שבתחום החינוך קיימים דירוגים רבים, אנחנו לא יכולים לקבוע באופן חד משמעי מהי האוניברסיטה הטובה ביותר בפולין, מה גם כי העבודה שהאוניברסיטאות נוהגות לחלק ביניהן את תחומי ההתמחות העיקריים אז אין הרבה תחומים שבהם ישנה חפיפה של מקצועות. אך בכל זאת, בכל דירוג שתבחרו לבדוק תגלו כי האוניברסיטאות הפולניות נחשבות לטובות באירופה ובאופן כללי פולין ניצבת במקום הרביעי בדירוג מערכות החינוך הטובות באירופה (אחרי בריטניה, גרמניה, צרפת).

במאמר הזה אנחנו עומדים לצלול אל עבר דירוג האוניברסיטאות הטובות בפולין ונדבר באופן ספציפי יותר על הלימודים ותנאי הקבלה (הממשלה הפולנית צריכה לאשר סטודנטים זרים כדי להבטיח שהאוניברסיטה עומדת בסטנדרטים המחמירים שהמדינה מצפה ממוסדות החינוך שלה), אם אתם מעוניינים במידע כללי על לימודים בפולין אתם מוזמנים להיכנס למאמר המרכזי שלנו בנושא.

לימודים בפולין

המסורת האוניברסיטאית בפולין היא מהוותיקות בעולם, אך העובדה שבשנים האחרונות המערכת הזו עוברת רפורמות ותהליכי מודרניזציה מסייעות לעוד תהליכים להאיץ בפולין. כך למשל אפשר למצוא למעלה מ-500 אוניברסיטאות ומכללות שונות בפולין, כאשר במרביתן תוכלו למצוא מסלולים באנגלית שיקלו עליכם את תהליך הלמידה. מרביתן של המוסדות האקדמאיים בפולין משתייכים לסקטור הפרטי וידרשו מכם דמי הרשמה, ביניהן תוכלו למצוא 14 אוניברסיטאות שעל פי הדירוג של QS (אחד מדירוגי האוניברסיטאות הנחשבים בעולם) נחשבות לקבוצה של האוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם, בעוד 23 אוניברסיטאות נכנסו לטופ 300 של המוסדות האקדמאיים באירופה.

 

לפני שנדבר על המקצועות הנחשקים והאוניברסיטאות הטובות בפולין, שווה לציין כמה מהבוגרים המפורסמים ביותר שיצאו ממערכת החינוך הפולנית, שמות כמו מארי קארי, ניוקלס קופרניקוס, פרדריק שופן ועוד. אך גם שווה לציין כי המקצועות שבהן האוניברסיטאות הפולניות נחשבות לטובות ביותר הם:

 • משפטים
 • רפואה
 • הנדסה
 • צילום
 • מנהל עסקים

בנוסף לאיכות של מערכת החינוך והאוניברסיטאות, פולין מצליחה למשוך אליה סטודנטים זרים בעיקר בזכות עלות המחייה הזולה ואיכות החיים הגבוהה שהיא מציעה למתגוררים בתחומה.

 

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

10 + 13 =

האוניברסיטאות הטובות ביותר בפולין

 • האוניברסיטה של וורשה – University of Warsaw

האוניברסיטה הלאומית שממוקמת בבירה הפולנית הוקמה בשנת 1816 והיא האוניברסיטה הגדולה ביותר בכל פולין. היא נחשבת באופן מסורתי לאחת האוניברסיטאות הטובות והמכובדות ביותר בפולין ולומדים בה מעל ל-54 אלף סטודנטים הנפרשים על פני 21 מחלקות שיושבות ביותר משמונה עשר מבנים ברחבי העיר המחולקים לתחומים שונים.תחומי הלימוד העיקריים הם מדעי החברה, מדעים, מדעי הטבע.
בוגרים מפורסמים: פרדריק שופן, מנחם בגין, משה פריבס, עמנואל רינגלבלום, יצחק שמיר, אליעזר זמנהוף, אולגה טוקרצ’וק, לך קצ’ינסקי, ירוסלב קצ’ינסקי.

 • האוניברסיטה היוגלנית – Jagiellonian University

האוניברסיטה העתיקה ביותר בכל פולין ואחת הוותיקות ביותר בעולם. גם האוניברסיטה היוגלנית, בדומה לזו של וורשה, נחשבת לאחת מהאוניברסיטאות הטובות ביותר בפולין. האוניברסיטה הוקמה בשנת 1364 והתחנכו בה לאורך ההיסטוריה מרבית השליטים של המדינה, כולל מלכים רבים. כיום מדובר על אחת מאוניברסיטאות המחקר החשובות בעולם ו-15 המבנים שלה פזורים ברחבי קראקוב (ונחשבים כמקומות ששווים ביקור בפני עצמם בזכות הייחוד האדריכלי שלהן) משמשים למעלה מ-43 אלף סטודנטים הפזורים על פני למעלה משמונים מחלקות ותתי מחלקות.תחומי לימוד עיקריים: חינוך, משפט, רוקחות, רפואה, פילוסופיה והיסטוריה
בוגרים מפורסמים: יוחנן פאולוס השני, ניקולס קופרניקוס, איוו אנדריץ’, תדאוש פנקייביץ’, סטנסילב לם, ויסלבה שימברובסקה, יורם גרוס, קז’יסטוף ז’נוסי.

 • האוניברסיטה הטכנולוגית של וורשה – Warsaw University of Technology

עוד אוניברסיטה שמדורגת גבוהה ונמצאת בפולין היא האוניברסיטה הטכנולוגית של וורשה שנחשבת לאחד ממוסדות ההשכלה הטובים ביותר באירופה למקצועות הנדסה. באוניברסיטה שהוקמה בשנת 1826 לומדים כיום מעל ל-30 אלף סטודנטים המחולקים ל-19 מחלקות. על פי הנתונים המפורסמים בפולין, הנדסאים שמסיימים את לימודיהם באוניברסיטה הזו מרוויחים את המשכורות הגבוהות ביותר לאחר מכן בשוק הפולני.תחומי לימוד עיקריים: מנהל עסקים, הנדסת אוויר, פיזיקה, כל תחומי ההנדסה.
בוגרים מפורסמים: בעיקר אנשים מוכרים בעולמות ההנדסה והמתמטיקה ופחות מחוצה להם

 • האוניברסיטה המדעית והטכנולוגית של וורוצלב – Wroclaw University of Science and Technology

גם בוורוצלב, בדומה לוורשה, יש לנו שתי אוניברסיטאות גדולות ואיכותיות, הראשונה שנדבר עליה היא האוניברסיטה המוקדשת ללימודי מדעים וטכנולוגיה. אחד הסממנים הייחודים של האוניברסיטה הזו היא ההתמקדות בכל סטודנט וסטודנט במטרה לעזור לו למצוא את האמביציה שלו כדי שיוכל להגשים את עצמו. בזכות העובדה כי לומדים בה כ-28 אלף סטודנטים בלבד הצליחה האוניברסיטה לבנות לעצמה, בזמן קצר, שם של אחד ממוסדות ההשכלה הנחשקים בפולין.תחומי לימוד עיקריים: ארכיטקטורה, הנדסה אזרחית, כימיה, הנדסת מכונות.
בוגרים מפורסמים: בעיקר אנשים מוכרים בעולמות ההנדסה ופחות מחוץ לה

 • אוניברסיטת אדם מיצקביץ’ בפוזנן – Adam Mickiewocz University in Poznan

כמו הרבה אוניברסיטאות בפולין, גם לאוניברסיטת אדם מיצקביץ’ יש כמה תאריכי פתיחה (מקורי שלאחריו היא נסגרה ומחודש שממנו חזרה לפעול) והיא מתועדת להתקיים עוד משנת 1611. האוניברסיטה הזו נחשבת למקום האינטלקטואלים הפולנים והיא מקדישה ארבע מתוך חמשת הפקולטות שלה למחקר ואת האחרונה היא מייעדת ללימודי דוקטורט, אפשר ללמוד כאן גם באנגלית וגם בגרמנית ותמצאו כאן כ-40 אלף סטודנטים.תחומי לימוד עיקריים: ביולוגיה, כימיה, מדעי הגאולוגיה, מתמטיקה.
בוגרים מפורסמים: המון אנשי אקדמיה ואנשים מעולמות ההנדסה והמתמטיקה

 • האוניברסיטה הטכנולוגית של גדנסק – Gdansk University of Technology

עוד אחת מהאוניברסיטאות הוותיקות בפולין שקיימת עוד משנת 1904 ומתפארת בכמה מהמבנים היפים ביותר בעיר. 18 אלף הסטודנטים שלומדים כאן פזורים על פני תשעה קמפוסים ברחבי העיר ויש פה כמה מקצועות לימוד ייחודיים מאוד המוצעים רק בפולנית.תחומי לימוד עיקריים: ארכיטקטורה, פיזיקה יישומית, מתמטיקה, הנדסת סביבה והנדסה ימית.
בוגרים מפורסמים: בעיקר אנשים מוכרים בעולמות ההנדסה ומחוץ פחות לה

 • האוניברסיטה של וורוצלב – University of Wroclaw

האוניברסיטה הזו הוקמה על ידי המושל הרומי של הבסבורג בשנת 1703 והיא נחשבת לגדולה ביותר בכל שלזיה התחתונה. לומדים בה למעלה מ-26 אלף סטודנטים הפזורים על פני עשר פקולטות ברחבי וורוצלב והיא מתמקדת בעיקר במחקר מדעי.תחומי לימוד עיקריים: ביוכימיה, אסטרונומיה, שימור סביבתי.
בוגרים מפורסמים: יוהנס ברהמס, לותר מאייר, פאול ארליך, ארווין שרדינגר.

רוצים לקרוא עוד קצת על הדירוגים השונים? היכנסו לכמה מהדירוגים הבולטים בעולם:


הקמפוסים היפים ביותר ואיפה לומדים בזול בפולין

אז אחרי שסקרנו את האוניברסיטאות הטובות בפולין והצצנו בדירוגים השונים אנחנו יכולים לעשות הפסקה קטנה מכל הנושאים הטכניים ולעבור לרגע לדבר על איפה לומדים בזול בפולין והיכן המקומות היפים ביותר ללמוד בהם בפולין (ויש המון כאלו). ראינו בחלק הקודם כי האוניברסיטאות בפולין הן מהאיכותיות בעולם ברמת מערכי השעורים ויוקרת התואר שעימו תצאו מהמוסד האקדמי, אבל אם אתם רוצים לשלב את הלימודים שלכם עם איכות החיים הגבוהה שיש לפולין להציע אנחנו מציעים שתמשיכו לקרוא.

פקולטות להשכלה גבוהה נבדלות בדרך כלל בשני אלמנטים מרכזיים בתכנונן – פיזור ברחבי העיר המארחת כדי למנוע התקהלות וצפיפות במקום אחד והאלמנט השני הוא בדיוק הפוך, ריכוז המוסדות ודאגה לניווט נוח בעבור הסטודנטים. האוניברסיטאות בפולין מאובחנות מאוד בבחירות השונות שלהן ואפשר לראות בבירור איזו אוניברסיטה אימצה איזו גישה בעיצובה. בשנים האחרונות ישנן עבודות תשתית מרובות אשר מעט מערבבות בין הגישות ולכן יצאנו לבדוק בעבורכם מה הן הפקולטות היפות והאטרקטיביות ביותר בפולין.

 • קמפוס מרי קארי באוניברסיטת לובליןהאוניברסיטה של לובלין הוקמה לאחר מלחמת העולם השנייה בעיר הגדולה הראשונה ששוחררה מהנאצים ועיצובה הוא ערבוב של שינויים פוליטיים ותקופות שונות. במבט ראשוני נראה הקמפוס כערבוב רב של סגנונות ובניינים שונים שאין כל קשר ביניהם אך הבחירה ב”גורד שחקים” שישמש כלב הקמפוס וממנו שבילים ומעברים לשאר המבנים הפכו את המקום לפנינה אדריכלית ייחודית.
 • קמפוס האוניברסיטה של ביאליסטוק

  אחת האוניברסיטאות החדשות ביותר בפולין שהוקמה בשנת 1989 וככזו היא מצליחה לשלב בצורה מושלמת בית חדשנות אדריכלית לבין מיקום בלב יער מהמם. השילוב ההרמוני של מבני זכוכית עם הטבע העוטף אותם הופך את הקמפוס לאחד היפים ביותר באירופה.
 • האקדמיה לאומנויות היפות בלודז’

לא מדובר על אוניברסיטה רגילה ומרובת מבנים אלא על מבנה אחד המורכב משני בניינים. העיצוב המקורי של בולסלב קרדשבסקי משנת 1977 הוא אחד המפורסמים בקרירה הארוכה של האדריכל הנפלא הזה, בעזרת שחלוקה למבנים קטנים ושילוב חומרים וצבעים נוצר מבנה לפנתיאון.

אלו הן כמובן רק שלוש דוגמאות קטנות וייחודיות, כאמור מרבית המבנים של האוניברסיטאות הגדולות והעתיקות בפולין הן מבנים לשימור הפזורים ברחבי כמה מהערים היפות באירופה. אבל הבטחנו לכם שגם נדבר על מקומות זולים ללמוד בפולין וברשימה הזו תמצאו כמה הפתעות.

 • האוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בקראקוב

אומנם לא מדובר על האוניברסיטה היוגלנית, אך מדובר על אוניברסיטה וותיקה ומכובדת בפני עצמה, בעיקר בתחום של לימודי הטכנולוגיה. יש המום דברים טובים לומר על המקום הזה מבחינה אקדמאית וחברתית אך מעל הכול מה שחשוב לנו זה ששכר הלימוד עומד על 6,500 אירו.

 • האוניברסיטה היוגלנית

  וזה כבר הדבר האמיתי, אחת האוניברסיטאות המפורסמות בעולם מציעה לכם לימודים בשכר של 10,000 אירו בשנה, שזה ממש לא הרבה בשביל ללמוד במקום עם חשיבות היסטורית ויוקרה כמו שיש למוסד הזה.
 • האוניברסיטה של וורשה

עוד מוסד מכובד ומרשים שלא ייקח לכם המון כסף אלא רק 2,500 אירו. אך חשוב לציין שתנאי הקבלה הם קשים וכי הסכום בעבור סטודנטים בין לאומיים הוא מעט גבוה יותר.

במאמרים הבאים שיעלו בנושא של לימודים בפולין נסקור בעבורכם דברים נוספים כמו לימודי המשך בפולין וגם נציג את כל התנאים והמסמכים אשר נדרשים מסטודנטים זרים הרוצים ללמוד בפולין.

כחלק מהשירותים שאנחנו מציעים בפורטל “ישראל – פולין” אנחנו לא רק מעניקים לכם מידע חיוני ומונגש בעברית על מעבר לפולין או לימודים והקמת עסקים בפולין, אנחנו גם מציעים לכם ליווי מלא של פרויקטים וסיוע בכל הקשור לרילוקיישן לפולין. רק צרו עימנו קשר ונשמח לסייע ולהציע לכם את הניסיון רב השנים שלנו.

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

2 + 2 =

Divi Meetup 2019, San Francisco

עוד כתבות

נדל”ן בפולין ב “גובה העניים”

נדל”ן בפולין ב “גובה העניים”

בשנים האחרונות, פולין צמחה כיעד פופולרי לישראלים המחפשים נדל"ן בחו"ל בין אם זה להשקעה ובין אם זה למגורים כהכנה לתהליך הגירה ואם זה כבסיס לעסק אירופאי יציב. שוק הנדל"ן בפולין הוא שוק אטרקטיבי שמתפתח כל הזמן, עם מחירים ידידותים ומציע חזון ותשואה חיובית רחבה, לכל מי...

חוזי עבודה בפולין – מה חשוב לדעת עליהם

חוזי עבודה בפולין – מה חשוב לדעת עליהם

אחד המסמכים הנחשקים ביותר בפולין הוא חוזה עבודה (Umowa O Pracę), אך קיימים סוגים שונים של חוזי עבודה בפולין וישנן פרטים שחשוב מאוד לדעת לפני שתתחילו לחפש עובדים בפולין או, אם אתם עושים רילוקישיין, אז עבודה בפולין. הגוף האחראי על חוזי עבודה בפולין הוא משרד המשפטים...

כיצד ניתן לפתוח חברה בע”מ בפולין – מדריך מעשי

כיצד ניתן לפתוח חברה בע”מ בפולין – מדריך מעשי

פולין נכללת ברשימת המדינות האירופאיות בהם די בקלות ניתן לפתוח עסק (חברה), גם אם אינך תושב של המדינה (לצורך העניין – אדם פרטי עם דרכון ישראלי בלבד). עסק בפולין מקנה לכם לא מעט יתרונות ופותח בפניכם את שוק מדינות האיחוד אירופאי עם כל הפוטנציאל המגולם בו. אנו עוסקים לא...

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *