עסקים בפולין עם מיופה כח פולני -נציגות בפולין

Israel-Poland Team

אוגוסט 30, 2022

Business in Poland with a Polish proxy - Representation in Poland picture

נציגות פולנית – עבודה עם מיופה כוח פולני

צמיחה כלכלית שנמשכת כבר למעלה מעשרים שנה, גם בעתות של משברים כלכליים גלובליים, עידוד ותמיכה ממשלתית בתשתיות ובעסקים על ידי שינוי חוקים והקלות מיסים. אלו הן רק חלק קטן מהסיבות שפולין הפכה במרוצת השנים האחרונות לאבן שואבת בעבור עסקים מרחבי העולם. רק בשנה שעברה (2019) מספר המשקיעים והעסקים הזרים שנכנסו לשוק הפולני הכפיל את עצמו, זה כולל את אצולת עמק הסיליקון הקליפורני שלפני כן הביאה לנו חידושים טכנולוגים כמו אובר וטוויטר.

את הסיבות לכך שהחברות הגדולות במשק העולמי מקימות סניפים ומרכזים ברחבי פולין סקרנו בעבר, אבל במאמר הזה נציג לכם את האפשרויות העומדות בפניכם אם אתם רוצים להתחיל ולעבוד עם השוק הפולני. המאמר הזה יעניק לכם טיפים וכלים שימושיים להקמת עסק בפולין תוך כדי עבודה עם מיופה כוח מקומי שישמש כנציג שלכם בפולין.

מי שרק מחפש איך לפתוח חברה בע”מ בפולין ימצא את הפרטים בלינק הזה ומי שרוצה לקרוא בקצרה על הקמת נציגות רשמית בפולין שפשוט יגלול למטה במאמר הזה.

 איך עושים עסקים בפולין?

על פי החוק הפולני, כל אזרח יכול להקים עסק ולפעול למען ביטחונו הכלכלי בלי שיידרש בדבר מהמדינה (מובן שצריך לשלם מיסים בפולין אך אין הגבלות על מי יכול להקים עסק), בכפוף להסכמים בין לאומיים עליהם פולין חתומה גם אזרחים של מדינות אירופאיות החברות באיחוד האירופאי יכולים להקים עסקים בפולין ללא מפריע. אבל אם אתה אזרח זר ממדינה שאין לה הסכם עם פולין תידרש לעמוד בכמה תנאי סף כדי לעשות עסקים בפולין:

 • הסכם שיתוף פעולה עם עסק פולני
 • הקמת סניף מקומי בפולין
 • שימוש בנציג מקומי

הקמה של סניף מקומי או שימוש בנציג מקומי פולני כדי להתחיל את חדירת העסק שלכם לשוק הפולני היא לא משימה קשה בכלל, אז אומנם יש הגבלות וכמה דברים שנסביר עוד רגע, אבל הבירוקרטיה ותנאי הסף שתדרשו לעמוד בהם (אשר תלויים בתחום העיסוק של העסק) לא יהיו מסובכים ואנחנו בפורטל “ישראל – פולין” נשמח לעמוד לשרותכם ולסייע לכם בתהליך.

אבל לפני שניכנס רגע לעומק הבירוקרטיה והדברים הטכניים, רצינו לדבר איתכם על שוק העבודה בפולין ואיך תשרדו פגישת עסקים עם חברה פולנית. אז אם אתם רוצים פשוט את התכל’ס, דלגו מטה וקיראו את החלק הרלוונטי.
תרבות העסקים הפולנית שומרת עד היום על כמה סממנים מהתקופה הקומוניסטית של המדינה ואפשר לראות שהפחד של הפולנים מהשפעה זרה על המדינה שלהם עדיין חזק. לכן הפולנים יהיו מטבעם חשדנים כלפי זרים והם יחפשו להישען על היררכיות קלאסיות של עסקים, הם יצפו כי החלטה תתקבל בשרשרת הניהולית בצורה מסודרת מהראש מטה ולכן גם בפגישות עבודה הם יעניקו יחס מועדף לבכיר שבחבורה.

כחלק מהתרבות הפולנית מקובל להתחיל בדרך כלל ולציין את הדברים השליליים ולאו דווקא לציין מה עבד טוב, אל תיקחו את זה באופן אישי או תעלבו כיוון שמדובר על נורמה פולנית מקובלת (כולנו מכירים בדיחות על אימהות פולניות, אז כנראה שיש לזה בסיס מסוים) אשר גורסת כי את ההערות לשיפור צריך לציין לפני שאומרים את השבחים ואת הדברים הטובים. אבל, וזה אבל חשוב, הם תמיד ייזהרו שלא להעליב את האדם שמולם וחשוב שתעשו גם כן אותו הדבר.

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

13 + 11 =

למה צריך נציגות פולנית של מיופה כוח פולני

דיברנו בחלק הקודם בקצרה על העובדה שפולנים לא סומכים במאת האחוזים על זרים בעקבות ההיסטוריה של המדינה והפחד שלהם מהשפעה זרה, זו סיבה מרכזית וחשובה כדי שתיקחו נציג פולני שיעבוד עימכם, אבל יש לנו עוד כמה סיבות שכדאי שתדעו:

 • קשרים אישיים חשובים מאוד בפולין כיוון שפולנים נוהגים לעשות עסקים עם אנשים שהם מכירים באופן אישי.
 • הקשר הראשוני שאתם צריכים לעשות כאשר אתם רוצים לקיים קשרים עסקיים חדשים עם פולנים זה לשלוח מכתב הצהרת כוונות שמסביר עליכם ועל החברה שלכם, ככל שמכתב ההיכרות שלכם יהיה מעמיק ומפורט יותר כך יגדל הסיכויים להצלחת העסקה.
 • בנוסף למכתב מומלץ לבצע הכרות באמצעות גורם שלישי.
 • פולנים לא אוהבים שיחות טלפון ומיילים, הם תמיד יעדיפו פגישה פנים אל מול פנים.
 • דיוק והגעה בזמן הם הדברים הראשונים ששמים לב אליהם בפגישה עסקית והם ישפיעו על גורלה.
 • חשוב לדעת את הקודים החברתיים של עסקים בפולין (לחיצות ידיים תוך כדי שמירת מבט, לוחצים ידיים לכלל הנוכחים, אם יש אישה בפגישה מחכים שהיא תושיט את היד קודם ועוד דברים שמקומיים יודעים).
 • פולנים מסתמכים הרבה על המלצות ולכן חשוב כי הנציג שלכם יהיה מישהו שיש לו שם חיובי.
 • ידיעת השפה הפולנית חשובה מאוד לפולנים ולכן הם רוצים לדעת שמי שעושה איתם עסקים דובר את השפה.

דברים לדעת כדי להקים עסק בפולין

אם אתם אזרחים פולנים או בעלי אזרחות אירופאית, אין לכם בעיה עקרונית להקים עסק בפולין (אם לא קראתם את החלק הקודם כי דילגתם לכאן מתחילת המאמר אז רק נגיד שחשוב שתדעו כמה מילים בפולנית כדי להצליח בעולם העסקים הפולני) ואתם פשוט צריכים להירשם כעצמאי או כחברה.
אם אתם לא עומדים בתנאי הסף הללו להקמת עסק בפולין אז עומדות בפניכם כמה אפשרויות:

 • שותפות רשומה
 • שותפות מוגבלת
 • LIMITED LIABILITY COMPANY
 • JOINT STOCK COMPANY
 • חברה בע”מ
 • חברה בעלת מניות (לאו דווקא כזו הנסחרת בבורסה)

אם אתם רוצים להקים סניף או שלוחה של העסק שלכם בפולין עליכם לעקוב אחר ההוראות הבאות:

 • למנות נציג רשמי בעבור הסניף הפולני
 • לרשום את הסניף במוסדות הרלוונטים
 • לצרף סיכום רישום ממשרד החוץ עם תרגום לפולנית
 • לצרף את התזכיר/הסכם עם תרגום לפולנית

חשוב מאוד להשתמש בשם של העסק כפי שהוא מופיע ברחבי העולם, אך לצרף לכך גם תרגום פולני ולמלא את המסמכים הרלוונטיים על פי החוקים (למשל חובה שיהיה כתוב בפולנית ליד שם העסק “סניף בפולין”). עוד אפשרות הקיימת בפניכם היא להקים נציגות רשמית בפולין של העסק שלכם אך חשוב לדעת כי האפשרות הזו יכולה להתקיים רק לפרק זמן של עד שנתיים וישנה אפשרות להארכה של עד שנתיים נוספות, לאחר מכן תצטרכו להירשם כחברה פולנית או כסניף רשמי בפולין.

אנחנו ממליצים לכל המתעניינים בפתיחת עסק בפולין לקרוא את המאמר הזה שנכתב על ידי שיר סלוצקי, מי שהייתה הנספחת הכלכלית של ישראל בפולין עד לפני שנה. היא משתפת מניסיונה ומרשמיה לאחר שלוש שנים שבהן עבדה בצמוד לגורמים הבכירים ביותר במשק הפולני והישראלי, שווה מאוד לקרוא ולגלות על השינויים שעבר שוק העבודה הפולני ועל חיזוק הקשרים בין ישראל לפולין.

אם אתם מחפשים ליווי מקצועי צמוד לקראת הקמה של עסק בפולין או שיש לכם שאלה הנוגעת לעסקים בפולין, אנחנו בפורטל “ישראל – פולין” נשמח להציע לכם את שירות הליווי המקצועי שלנו שיעניק לכם איש קשר מקומי מוסמך ומנוסה שיוכל להיות האוזן שלכם ואיש סודכם בפולין. רק צרו עימנו קשר ונשמח לעמוד לשרותכם בכל שאלה ובכל עניין.

 

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

2 + 9 =

יכול לעניין אתכם

הערים הנקיות בפולין – איפה איכות החיים הטובה בפולין?

הערים הנקיות בפולין – איפה איכות החיים הטובה בפולין?

תופעת הפיתוח המהיר של פולין, לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי, אומנם הביאה להישגים כלכליים רבים. אך, נוספו לכך כמה נפגעים. הנפגע העיקרי הוא איכות האוויר בערים הפולניות. בעשור האחרון אנו עדים למודעות עולה וגוברת סביב נושא איכות החיים בפולין, יותר ויותר ערים מטפלות בבעיית...

טיפים לרילוקיישן לפולין מכאלו שעשו זאת

טיפים לרילוקיישן לפולין מכאלו שעשו זאת

איך עוברים לפולין? טיפים לרילוקיישן לפולין יותר ישראלים עוברים כיום להתגורר מחוץ לישראל. אחת המדינות, שבאופן שאולי יפתיע אחדים, ניצבת גבוה ברשימה היא פולין. "קל יותר למצוא כאן עבודה וגם די טוב לחיות כאן למרות התדמית", אומר אחד האנשים שדיברנו איתם לקראת כתיבת המאמר...

פולין הירוקה – איכות חיים שאין שנייה לה

פולין הירוקה – איכות חיים שאין שנייה לה

אם אתם קוראים את השורות הללו – סימן שאתם מתעניינים בעסקים בפולין או שהעתקתם את מקום המגורים שלכם לפולין. קיבלתם הצעת עבודה, חושבים לפתוח עסק או שחשוב לכם להיות ניידים ואתם חושבים על פתרונות. עומדות בפניכם כמה אופציות אשר לא שונות בהרבה ממה שמקובל בישראל : רכישת רכב...

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *