הערים הנקיות בפולין – איפה איכות החיים הטובה בפולין?

Israel-Poland Team

אוקטובר 19, 2020

where is the best quality of life picture

תופעת הפיתוח המהיר של פולין, לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי, אומנם הביאה להישגים כלכליים רבים. אך, נוספו לכך כמה נפגעים. הנפגע העיקרי הוא איכות האוויר בערים הפולניות. בעשור האחרון אנו עדים למודעות עולה וגוברת סביב נושא איכות החיים בפולין, יותר ויותר ערים מטפלות בבעיית זיהום האוויר שבשטחן והממשל הפולני מסייע באמצעות עידוד פרויקטים מתקדמים, כאלו שיהפכו את פולין למדינה ירוקה באמת.

תנופה כלכלית וזניחה סביבתית

השוק הפולני הוא תופעה ייחודית, דובר רבות על העובדה כי כבר למעלה מעשרים שנה שהכלכלה הפולנית נמצאת במגמת צמיחה. אך לא רבים מדברים על ההשלכות הסביבתיות של התנופה האדירה הזו. בבדיקות של האיחוד האירופאי התגלו כי 33 מבין 50 הערים המזוהמות באירופה, נמצאות בפולין. תופעות של עננים צהובים המכסים אתרי סקי ושמורות טבע החלו לצוץ בכל רחבי המדינה, המצב יצא משליטה והוחלט למצוא את האיזונים הנכונים בין הכלכלה לסביבה.

מובן שלא רק התנופה האדירה בכלכלה הביאה למידות זיהום האוויר לעלות בפולין. באופן היסטורי פולין היא מעצמה השל כרייה ומאוהבת בפחם, ברבים מהבתים במדינה עד לא מכבר השתמשו בפחם לחימום. רק כדי שתבינו עד כמה זו תופעה חריגה, 80% מסך השימוש בפחם בכל אירופה הוא בבתי האב הפולנים.
המצב הזה החל להשתנות בעשור האחרון, קחו לדוגמה את קראקוב. לעיר היפיפייה הזו נמאס מענני הזיהום המכערים את כל היופי של העיר, הם החליטו לאסור על שימוש בפחם לחימום מבנים ויזמו מהלכים שהובילו כי בתי האב בעיר החליפו את אמצעי החימום שלהם לכאלו שפחות מזהמים.

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

4 + 12 =

שינוי סביבתי מתחיל בראש

הממשל הפולני משקיע מיליונים בסיוע לתהליכים אלו, נציגים עוברים בין האזרחים ומסייעים בכל הנדרש לקראת המעבר, כולל הפנייה למקומות מימון ציבורי בעבור התהליך היקר. אך לכך להם זמן מה להניע את הגלגלים, רק ב-2018 הוכרזה תוכנית אוויר נקי בפולין. התוכנית אשר הושקעו בה עשרות ביליונים של דולרים נחשבת לתוכנית הנרחבת והיקר מסוגה באירופה.
כיום, האוויר בפולין התנקה בזכות שינוי מחשבתי ושילוב של יוזמות מקומיות ולאומיות. דו”ח שיצא במאי השנה הראה על ירידה ישירה במספר האנשים שמתו מהשפעות זיהום האוויר. העובדה המפתיעה ביותר היא, כי למרות ההיסטוריה של פולין הקשורה לפחם, בשנה האחרונה נרשמה שם ירידה של כ-20% בשימוש בחומר המזהם הזה. זוהי אחת הירידות המשמעותיות ביותר שנרשמו בעולם, בשימוש בפחם.

בואו נמשיך בהצגת תוכניות ויוזמות פולניות לניקוי האוויר, קחו לדוגמה את “אג’נדה 2030”. מדובר על יוזמת קיימות סביבתית ששמה דגש על חידושים ומאמצים עילאיים לסיים את תופעת העוני בעולם, תוך כדי שימת דגש על מטרות כלכליות וסביבתיות כאחד. העיקרון המנחה את האג’נדה הזו הוא חמשת ה-P:

  • People – אנשים
  • Planet – כדור הארץ
  • Prosperity – שגשוג
  • Peace – שלום
  • Partnership – שותפות

ההבנה כי הסביבה שלנו משפיעה באופן ישיר על החברה היא הבנה מהפכנית. השינוי המתוכנן בערים הפולניות נועד לא רק להביא להקלה בזיהום האוויר שהיה נפוץ בה, אלא מעל הכול הוא נועד לאפשר סביבה בטוחה ומכילה לכל האנשים. פיתוח של ערים חכמות, כאלו שיאפשרו לבני האדם לא רק נוחות, אלא מעל לכך תחושת הגנה.

הערים הנקיות בפולין

עד שההשפעות של המיזמים הארציים יחלו לתת את אותותיהם, אנחנו יכולים לדווח כי רמות זיהום האוויר בפולין ירדו בערים מסוימות ברמה כזו שהן נחשבות לירוקות ואקולוגיות יותר מערים אחרות בעולם. המהפך שעשו ערים אשר הבינו את הבעיה בזמן הוא עצום, אנחנו רוצים להתחיל דווקא מקטוביץ. הסיבה שאנחנו מתחילים מקטוביץ היא פשוטה, מדובר על עיר הבירה של מחוז שלזיה, זהו המחוז ובו ריכוז מכרות הפחם הוא הגבוה ביותר בפולין.

בקטוביץ הבינו הרבה לפני כולם כי זיהום האוויר פוגע בחיי האזרחים, הם החליטו להקים יוזמות לנטישה של דרכי החימום המסורתיות, והעבירו כספים רבים למטרה זו. השקעה נוספת שהם עשו, והתגלה בהכרחית, היא בחינוך לקיימות ומודעות סביבתית. אבל הם לא עצרו שם, הם החליפו את מערכת התחבורה הציבורית בעיר לאחת ירוקה יותר. נרכשו כבר למעלה ממאה אוטובוסים חשמליים והושקעו כספים רבים בפיתוח תשתיות למען רוכבי האופניים. המהפך של קטוביץ עוד לא הושלם, הם מתכננים להמשיך ולגאול את העיר מכל סממן מזהם בשנים הקרובות, בינתיים הם זוכים לתשבוחות. רק לאחרונה המגזין פורבס הכריז עליה כעיר האקולוגית ביותר בפולין, ולאחת המתקדמות בתחום זה באירופה.

גם לובלין עשתה מהפכה עצומה בנושא איכות הסביבה. סקרים פנימיים שנעשו ברחבי פולין והשוו את הערים השונות מצאו כי בין עשר הערים הגדולות בפולין, לובלין היא העיר אשר תושביה ואורחיה, מגדירים כעיר הנקייה בפולין. ההגדרה עיר נקייה, בהקשר הזה, לא עוצרת רק בזיהום האוויר הנמוך שיש בלובלין. עיר נקייה היא גם עיר שאין בה עומס פרסומות ברחובות, עיר שנעים להסתובב בה ואין בה זיהום סביבתי על כל המשתמע מכך.
אחת היוזמות המגניבות ביותר שמריצים בלובלין, היא חלוקת נקודות לממחזרים. על כל מחזור במכונות ייעודיות אתה מקבל פתק עם ניקוד, את הניקוד אתה יכול להחליף במוצרים ממותגים של לובלין – למשל אוזניות, מטריות וכוסות.

אבל השינוי לא נעצר בערים האלו. רק בספטמבר האחרון וורשה הוכרזה כאחת מעשר הערים הנקיות באירופה, ולאחת המטרופוליטניים הפחות מזהמים בעולם. אז נכון, עיר הבירה הפולנית הגיעה למקום התשיעי ולא למקומות הראשונים, אך בהתחשב בשינוי המטורף שעברה בעשור שקדם לכך היא עוד תפתיע בדירוגים הבאים. נוסף על כך, וורשה היא העיר הפולנית הראשונה שמצטרפת ליוזמת הערים הירוקות (EBRD).

על העיר ז’שוב שמעתם? כנראה שלא. אבל העיר הזו, שנמצאת רק 150 ק”מ מקראקוב, עשתה מהפכה אמיתית במערכת התחבורה הציבורית שלה. בעזרת צי אוטובוסים חדישים היא ושינוי כל מערך התחבורה, היא הצליחה לייצר מערכת תחבורה חכמה. תחנות ההמתנה עברו מתיחת פנים נרחבת, כיום הם לא משמשים רק להמתנה ומחסה מפני מזג האוויר, הם מייצרים חשמל ומתאימים את מיזוג האוויר בצורה עצמונית. מדובר על תחנות שלא רק שלא מזהמות, הן גם מייצרות את כל האנרגיה שלהן לעצמן.

הערים שהזכרנו כערים הנקיות בפולין:

  • קטוביץ
  • לובלין
  • וורשה
  • ז’שוב

אז אם חששתם כי זיהום האוויר בפולין הוא גבוה, נראה של עודכנתם בנתונים האחרונים. כיום פולין נחשבת לפחות מזוהמת מאשר מדינת ישראל בחלקים שונים. ולא רק זה אלא גם שפולין עושה מהלכים ויוזמות למען ניקוי מלא של שטחה, בעוד ישראל לא פועלת כלל למען איכות האוויר.

 

רוצים הבהרות ? יש לכם שאלות ?

8 + 5 =

יכול לעניין אתכם

טיפים לרילוקיישן לפולין מכאלו שעשו זאת

טיפים לרילוקיישן לפולין מכאלו שעשו זאת

איך עוברים לפולין? טיפים לרילוקיישן לפולין יותר ישראלים עוברים כיום להתגורר מחוץ לישראל. אחת המדינות, שבאופן שאולי יפתיע אחדים, ניצבת גבוה ברשימה היא פולין. "קל יותר למצוא כאן עבודה וגם די טוב לחיות כאן למרות התדמית", אומר אחד האנשים שדיברנו איתם לקראת כתיבת המאמר...

קראו עוד
פולין הירוקה – איכות חיים שאין שנייה לה

פולין הירוקה – איכות חיים שאין שנייה לה

אם אתם קוראים את השורות הללו – סימן שאתם מתעניינים בעסקים בפולין או שהעתקתם את מקום המגורים שלכם לפולין. קיבלתם הצעת עבודה, חושבים לפתוח עסק או שחשוב לכם להיות ניידים ואתם חושבים על פתרונות. עומדות בפניכם כמה אופציות אשר לא שונות בהרבה ממה שמקובל בישראל : רכישת רכב...

קראו עוד
רכב בפולין –  לקנות ? להשכיר ?ליסינג ?

רכב בפולין – לקנות ? להשכיר ?ליסינג ?

אם אתם קוראים את השורות הללו – סימן שאתם מתעניינים בעסקים בפולין או שהעתקתם את מקום המגורים שלכם לפולין. קיבלתם הצעת עבודה, חושבים לפתוח עסק או שחשוב לכם להיות ניידים ואתם חושבים על פתרונות. עומדות בפניכם כמה אופציות אשר לא שונות בהרבה ממה שמקובל בישראל : רכישת רכב...

קראו עוד

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *